środa, 04 marca 2015
Jak nie zauważyliście może to Londyn jest dla wielu pierwszym miastem jakie biorą pod lupę emigranci. Wszystkiego dużo, wszystko ciekawi i łatwiej by się wpasować w tłum.
poniedziałek, 26 stycznia 2015
Gwiazda polskiej muzyki, która swoją popularnością zbiera mnóstwo fanów podczas koncertów zagra w bardzo uduchowionym miejscu... tak mi się wydaje przynajmniej. 19 wieczny kościół gotycki i organy zapewne dają wileki klimat. Głos Jopkowej może brzmieć bardzo ciekawie.
czwartek, 04 grudnia 2014
Grudzień to czas szału świątecznego i czas na łowienie okazji. Widać na każdym rogu nowe bilbordy i okazje gonią człowieka.
poniedziałek, 13 października 2014
O filmie obrazującym pracę dr kardiochirurgi Zbigniewie Relidze wiedziałem już jakiś czas temu. Pokazany został on na festiwalu w Gdyni i zdobył tam główną nagrodę. Do kin w Londynie wejdzie on 24 października. Ja miałem to szczęście, że widziałem go podczas urlopu w domu.
wtorek, 09 września 2014

szkoły sobotnie w LondynieMoja znajoma ostatnio pochwaliła mi się że jej Justysia zaczyna dokształcanie w polskiej szkole w Londynie. Trochę ją podpytałem o to co to sa faktycznie te szkoły sobotnie, bo mało co wiem na ich temat. Słyszałem o "zielonej szkole" ale to chyba nie adekwatne porównanie lol.

Tak więc w sobotnich szkołach uczą się dzieci których rodzice nie mają czasu, bądź nie są w stanie z różnych powodów zapewnić pociechom dostępu do nauki czytania i pisania w języku ojczystym na Wyspach. Sam kaleczę trochę swój język i mam świadomośc tego, jednak to nawyki zbudowane przez lata i nie spowodowane one brakiem dostępu do Polskiej edukacji, raczej lenistwo lub jak kto woli internetową dyslekcją. Pamię tam jak kiedyś ojciec mi powiedził jedną formułkę w jednej z dyskusji na jakiś imieninach. Odparł wtedy gdy wrzało jak "się co z czym pisze.... " Czy buty piszemy prze u otwarte czy zamknięte...nie ma to najmniejszego dal mnie zanczenia, byle sztuki się zgadzały.

Dobre co....

A więc młode orzełki nasze mogą dokształcać się w rodzimym języku, uczyć i poznawać lektury szkolne w wielu szkołach. Nie wiedziałem, że jest ich aż tyle.

Poniżej wrzucam listę szkół sobotnich w Londynie:

- Chiswick – Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Mikołaja Reja

- Clapham/Balham – Szkoła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Młodzieży

- Croydon – Polska Szkoła Sobotnia w South Croydon

- Ealing – Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki

- Enfield – Szkoła Sobotnia im. Adama Mickiewicza

- Finchley – Szkzoła Sobotnia im. Stefana Wyszyńskiego

- Fulham – Szkoła im. Henryka Sienkiewicza

- Hornsey – Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Matki Boskiej Częstochowskiej (Devonia)

- Ilford – Polska Szkoła im. Królowej Jadwigi

- Lewisham – Polska Szkoła Sobotnia Brockley/ Lewisham

- Leyton – Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Adama Mickiewicza

- North Ealing – Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Londynie

- Putney – Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Marii Skłodowskiej – Curie

- Stamford Hill – Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych

- Streatham – Polska Sobotnia Szkoła na Streatham

- Swiss Cottage – Szkolny Punkt Konsulacyjny  im. Lotników Polskich przy Ambasadzie RP w Londynie

- Walthamstow – Polska Szkoła Walthamstow

- Willesden Green – Polska Skzoła im. Marii Konopnickiej

Więcej na ten temat zanlazłem na tej stronie http://www.polska-szkola.org.uk/polskie-szkoly-w-londynie.htmlczwartek, 28 sierpnia 2014
W tym roku impreza na Ealingu odbędzie się trochę wcześniej niż w zeszłym roku. 31 sierpnia w ostatnią niedzielę wakacji odbędzie się poraz 5ty największy festiwal polonijny w Londynku.
czwartek, 17 lipca 2014

Fajnie jest poznawać nowe słowa, nowe synonimy oraz inncyh osób zdanie na różne tematy. Lubię to, chętnie coś podsłyszę i sprzedam dalej. Ostatnio trochę posucha, gdyż to co już znam to albo się zmechaciło, albo już szkoda posyłać do przodu.

Ostatnio jednak spotkałem miłych panów budowlańców na ulicy, kórzy rozmawiali po naszemu. Był to piatek koło południa. Jeden z majstrów zaczął mówić o końcu pracy, weekendzie i zimnym kapselku i wtedy stąło się... cytuje"Dobra dziń długi robimy do drugi" bez komentarza.
Aż mi się papa usmiechnęła ze szcześcia. Fajny tekst i jaki brytyjski zarazem styl.

W Większości firm w piątek to do 14 jest moc przerobowa, potem już fajrant.

Fajne chłopaki i fajnie że moć tekstów powróciła do mnie. Oczywiście sprzedam to dalej, choćby i Wam drodzy rodacy z Wielkiej Brytanii.

czwartek, 03 lipca 2014

Jak się Wam podróżuje w godzinach szczytu? Od wczoraj normalnie nie idzie się przebić nigdzie. Mam spory problem by się dostać na wschodni Londyn. Wszystkiemu winne są strajki.

Podobno 7 dni ma strajkować "Tuba". Zawsze mówią w mediach, że strajk nie wpłynie na podróżujących pasażerów i zawsze się mylą. Rower jest wyjściem z sytuacji, ale kiedy ja ostatnio jeździłem na kolażówie po Londynku? Może to i znak dla mnie, słyszałem, ze w poniedziałek w Londynie był Tour de France, sporo rowerów wszędzie, prawie jak w Holandii, zapach zioła też na każdym rogu przecież da się posmakować:). Niech żyje Underground Tuba. Za tydzieńupragnione wakacje, będą fotki i relacja. Pozdrawiam wszystkich...zzZzzZZz

wtorek, 24 czerwca 2014

Jak donosi magazyn Goniec.com w północnym Londynie doszło do zamieszek z udziałem "naszych młodych gniewnych". Kto zaczął i o co chodziło do końca nie wiem. Na filmie widać, że wyglądało to dość groźnie.

Przegądając internet znalazłem artykuł na temat emigracji w Londynie. Zapraszam do przeczytanai tego materiału. Daje on ciekawe informacje na temat powrotów londyńczyków do City.

Londyn potrafi zadziwiać na każdym kroku, powoli dochodzę do wniosku  - "Londyn ma magnes do powrotów". Mój kolega znudzony wielkomiejskim hałasem i multi kulti wyjechał do Walii. Wszystko zaczeło mu się dobrze układać, można powiedzieć, że był szczęślwy.
Minęło kilka lat i spotykam owego kumpla w centrum Londynu. Spytałem go dlaczego znów mieszka w stolicy?  Powiedział mi tylko, za cicho mój kolego było.. za cicho w nocy i nie mogłem spać.

Taka prawda. Kto lubi City ten wróci do City. Mnie tam poza tłumami na ulicach i korkach wszystko odpowiada. Jakoś czyste powietrze nie dla mnie, nawet gdy ograniczyłem spożycie papierosów do jednej paczki dziennie. I Love Londyn

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6